Mezinárodní hudební festival F. L. Věka / 2016

Program Ročník 2016

CZECH BRASS

Žesťový soubor Czech Brass byl založen již v roce 1991, tehdy nadšenými studenty Pražské konzervatoře. Původně šlo o žesťové kvinteto, které se s postupujícími hudebními nároky rozrostlo o další dva nástroje. Hlavní myšlenkou tohoto rozhodnutí bylo seskupit špičkové hráče a využít jejich kvalit. Ruku v ruce s tím začalo i rozšíření repertoáru o hudbu, kterou soubor do té doby zatím nehrál. Z tohoto důvodu vystupuje na větších koncertech posílen o kytaru a dva hráče na perkusní nástroje. Soubor Czech Brass má široký interpretační záběr a může v podstatě splnit veškerá přání pořadatelů. V jeho podání zaznívají skladby od renesance, přes baroko, klasicismus, romantismus až k jazzu, popu, funky a filmové hudbě.

Významnou měrou se zde uplatňuje i interpretace autorské hudby. Ve spolupráci s Českým rozhlasem soubor vytváří projekty nahrávek soudobé hudby, kterou komponují přední současní autoři tzv. na míru. V roce 2013 napsal pro soubor Czech Brass skladbu český skladatel Juraj Filas, světoznámý autor komponující často pro žesťové nástroje. Všichni členové souboru jsou lidé na svých místech a každý je ve svém profesním životě hudební veřejností velice ceněn. Působí nejen jako orchestrální hráči, ale mají na svém kontě i bohatou sólovou a komorní činnost. Někteří jsou i pedagogové pražské Akademie múzických umění.

Soubor vede trumpetista Marek Zvolánek, který studoval na Pražské konzervatoři u Antonína Vaigla a Hanse Ganche v prestižním salzburském Mozarteu a dále pak na Musikakademie u Konradina Grotha v Berlíně. V osmnácti letech se stal členem České filharmonie, brzy po tom vyhledávaným sólistou pro svou technickou virtuozitu a krásný tón. Vystoupil na významných podiích (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl) a jako sólista s mnoha českými i zahraničními orchestry. V Německu byl přizván ke spoluúčasti v prestižním souboru „Ten of the best“, který se skládá z deseti nejlepších trumpetistů světa. V současné době Marek Zvolánek působí jako sólo-trumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Od roku 2001 hraje exkluzivně na nástroj světoznámého rakouského výrobce Schagerl Music Instruments.

Interpreti: Marek Zvolánek – trubka, Marek Vájo – trubka, Jiří Houdek – trubka, Lukáš Moťka – trombón, Stanislav Penk – trombón, Karel Kučera – bastrombón, Karel Malimánek – tuba

JUNKO HONDA

Junko Honda se narodila ve Wakayamě v Japonsku. Od 6 let studovala hru na klavír a od 11 let hru na bicí nástroje. Studovala na Toho Music College, Kobe College, Mozarteu Salzburg a HAMU v Praze. V letech 1990 – 1977 byla členkou Tokyo Percussion Club, s kterým absolvovala mnohá turné nejen po Japonsku, ale i v Evropě.

         «« Zpět

Kostel sv. Ducha
Renesanční kostelík, jehož současná podoba byla daná rekonstrukcí v druhé polovině 16. století.

více         »» ««         méně

Kostel sv. Ducha

Kostel sv. Václava
Barokní přestavba architekta Mikuláše Rossiho z počátku 18. století.

více         »» ««         méně

Kostel sv. Václava

Synagoga čp. 646
Novogotická stavba z r. 1867, postavená na místě dřívější synagogy, zničené požárem.

více         »» ««         méně

Synagoga čp. 646

Společenské centrum – Kino 70
Moderní stavba z roku 1969. V roce 2010 prošla náročnou přestavbou.

více         »» ««         méně

Společenské centrum – Kino 70

POHODA venkova
Místní akční skupina

více         »» ««         méně

POHODA venkova