Mezinárodní hudební festival F. L. Věka / 2014

Aktuality Ročník 2014

17. 11. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

ABO vstupenky na MHF F.L.Věka 2015

Příznivce festivalu jistě potěší, že i letos bude možné zakoupit cenově mimořádně výhodný dárkový poukaz na ABO vstupenku 2015. Pravidelní návštěvníci koncertů si tak s předstihem mohou zajistit dobré místo v koncertních prostorech, případně mají tip na originální vánoční dárek.

VÍCE INFORMACÍ »»

6. 11. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vyprodaný koncert Melody Makers

Závěrečný koncert MHF F. L. Věka 2014, kde se představí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, je beznadějně vyprodaný.

VÍCE INFORMACÍ »»

25. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Rozhovor se skladatelem a muzikologem Alešem Březinou

Kawasakiho růže jako klavírní trio.

Na Mezinárodním hudebním festivalu F. L. Věka zazní poslední říjnovou neděli na zámku v Novém Městě nad Metují světová premiéra klavírního tria Kawasakiho růže.

VÍCE INFORMACÍ »»

20. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Dvořákovo trio na zámku v Novém Městě nad Metují / neděle 26. října 2014 od 15.00

Dvořákovo trio na zámku v Novém Městě nad Metují, světová premiéra skladby Kawasakiho růže a beseda s významným houslařem Tomášem Pilařem

VÍCE INFORMACÍ »»

17. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vítěz Mezinárodní soutěže L. Janáčka vystoupí v Dobrušce

Rozhovor s violoncellistou Ivanem Vokáčem, který vystoupí v neděli na koncertě MHF F.L.Věka v Dobrušce.

VÍCE INFORMACÍ »»

9. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

První koncert v Husově sboru

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka vůbec poprvé zavítá do jedné pozoruhodné prvorepublikové budovy. Následující koncert v neděli 19. října 2014 se totiž uskuteční v Husově sboru – v kostele Církve československé husitské v ulici Zdeňka Nejedlého v Dobrušce.

VÍCE INFORMACÍ »»

9. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vstupenky na Melody Makers

Od pondělí 13. října 2014 bude na Informačních centrech v Dobrušce a v Novém Městě nad Metují probíhat předprodej vstupenek na závěrečný koncert festivalu, kde vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

VÍCE INFORMACÍ »»

5. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Cenu festivalu obdržel Vlastimil Železník

Cenu festivalu obdržel Vlastimil Železník, významný dobrušský rodák, trumpetista, pedagog a skladatel.

VÍCE INFORMACÍ »»

5. 9. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Do Dobrušky za F. L. Věkem aneb Jak on to dělá?

Rozhovor s uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka, varhaníkem Pavlem Svobodou

VÍCE INFORMACÍ »»

4. 9. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Luboš Řehák v pořadu Host dne na televizi V1

Rozhovor televize V1 s předsedou MAS POHODA venkova a finančním manažerem festivalu Lubošem Řehákem

VÍCE INFORMACÍ »»

18. 8. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vstupenky v prodeji

Od pondělí 18. srpna 2014 jsou na Informačních centrech v Dobrušce i v Novém Městě nad Metují v prodeji zvýhodněné abonentní vstupenky.

VÍCE INFORMACÍ »»

1. 8. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka za rok 2014 získá trumpetista, pedagog a skladatel Vlastimil Železník

Posláním projektu Cena MHF F. L. Věka je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem zasloužily o kulturu regionu. Ocenění je udělováno každý rok na některém z koncertů festivalu, o udělení rozhoduje Festivalový výbor MHF F. L. Věka, nominace může zasílat i široká veřejnost. Ocenění dosud obdrželi hudební skladatel Luboš Sluka, koncertní varhaník a pedagog Václav Rabas a v roce 2013 Ivo Kašpar, dlouholetý předseda Kruhu přátel hudby Opočenská beseda.

VÍCE INFORMACÍ »»

22. 7. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Festivalový autobus na koncert do Deštné

Doprava na koncert z Dobrušky a zpět je zajištěna. Držitelé abonentních vstupenek a každý, kdo si zakoupí vstupenku, může zdarma využít festivalový autobus.

VÍCE INFORMACÍ »»

11. 7. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Záštita nad festivalem

4. ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se koná pod záštitou místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a Ministerstva kultury ČR. Patronem festivalu se stal Prof. Jiří Bělohlávek, šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro.

VÍCE INFORMACÍ »»

30. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Zveřejnění programu MHF F. L. Věka 2014

Čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se uskuteční v období od 13. září do 9. listopadu 2014 a s ohledem na právě probíhající Rok české hudby se dramaturgie zaměřuje na významné osobnosti české hudby. Patronem letošního ročníku se stal Prof. Jiří Bělohlávek, šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro.

VÍCE INFORMACÍ »»

23. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Šéfdirigent České filharmonie patronem festivalu 2014

Prof. Jiří Bělohlávek, mezinárodně uznávaný dirigent, bývalý šéf BBC Symphony Orchestra, současný šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro se stal patronem 4. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka.

VÍCE INFORMACÍ »»

21. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

1. 7. 2014 bude zveřejněn program 4. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. Můžete se těšit na sedm pestrých koncertů špičkových sólistů, komorních souborů a orchestrů včetně doprovodného programu!

VÍCE INFORMACÍ »»

21. 3. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

OPERA Plus – Když má buditel své pokračovatele – rozhovor s předsedou MAS POHODA venkova Lubošem Řehákem

VÍCE INFORMACÍ »»

Kostel sv. Ducha
Renesanční kostelík, jehož současná podoba byla daná rekonstrukcí v druhé polovině 16. století.

více         »» ««         méně

Kostel sv. Ducha

Kostel sv. Václava
Barokní přestavba architekta Mikuláše Rossiho z počátku 18. století.

více         »» ««         méně

Kostel sv. Václava

Synagoga čp. 646
Novogotická stavba z r. 1867, postavená na místě dřívější synagogy, zničené požárem.

více         »» ««         méně

Synagoga čp. 646

Společenské centrum – Kino 70
Moderní stavba z roku 1969. V roce 2010 prošla náročnou přestavbou.

více         »» ««         méně

Společenské centrum – Kino 70

POHODA venkova
Místní akční skupina

více         »» ««         méně

POHODA venkova

Hned vedle náměstí F. L. Věka je náměstí Šubertovo, zvané také Malé náměstí. V dobách dávno minulých se mu říkalo Židovské město. Dobruška byla totiž jedním ze šesti míst v Podorlicku, kde se usadili židé. První židovští obyvatelé přišli do města již ve druhé polovině 16. století a písemné prameny dokládají, že zde žili i ve století 17.

Židé bydleli zpočátku v nájmech rozptýleně po celém městě. Až na základě císařského nařízení jim byly v roce 1721 dány do dědičného pronájmu domy na dnešním Šubertově náměstí, kde stála i synagóga. Od ostatní zástavby je odděloval jen jakýsi prkenný plot, který však definitivně zanikl zřejmě ještě v 18. století.

Požárům v roce 1806 a 1866 padla za oběť i židovská čtvrť včetně synagógy, která byla do dnešní novogotické podoby přestavěna v roce 1867. Zajímavá je imitace hradního cimbuří. V objektu bývalé synagogy se zachovaly v poměrně velkém rozsahu barokní architektonické prvky z 1. poloviny 18. století. Jsou jimi zejména klenební pásy, pilastry, což je ozdobný plošný prvek ve fasádě napodobující sloup. V padesátých letech 20. století koupila budovu synagógy Českobratrská církev evangelická a otevřela v ní svou modlitebnu, která sloužila svému účelu až do r. 2007, kdy budovu zakoupilo Město Dobruška.

Dům čp. 45 vedle synagógy sloužil jako obydlí rabína. Rabínský dům čp. 45 z 18. století má v přízemí dochované klenutí. Počátkem minulého století jej koupil Václav Malý, který zde provozoval poštu. Právě odtud vyšla 5. října 1918 mylná informace, na jejímž základě slavila toho dne Dobruška jako první město v Čechách zánik rakousko-uherské monarchie. Od roku 1984 je v domě umístěno muzeum, v němž je zpřístupněna stálá expozice Židé v dějinách Dobrušky, jejíž součástí je i rituální očistná lázeň – mikve.

Židovští obyvatelé žili v Dobrušce až do osudného 18. prosince 1942, kdy byli na základě tzv. norimberských rasových zákonů násilně odvlečeni do internačního tábora v Terezíně a odtud pak do vyhlazovacích nacistických koncentračních táborů. Z pětačtyřiceti jich přežilo jen pět a do Dobrušky se vrátil jediný. Židovská obec v Dobrušce, stejně jako v mnoha jiných místech, zanikla.

V roce 2010 byla uskutečněna rozsáhlá obnova synagogy. Oprava byla provedena v takovém rozsahu, aby bylo možné objekt v základních možnostech a patřičné kvalitě využívat pro kulturní aktivity dobrušského muzea. V dalších fázích je cílem propojit synagogu s budovou Městského muzea prostřednictvím spojovací uličky, která má téměř středověký ráz. Oba objekty tak budou tvořit jeden kulturně-historický celek. Obnovou byla fasádě a oknům s vitrážemi navrácena podoba, kterou měla synagoga kolem roku 1900. Opravou došlo nejen ke zlepšení technické části objektu, ale i ke zkulturnění prostředí Šubertova náměstí. Věříme, že obyvatelé města vnímají obnovu pozitivně s vědomím, že obec získala po technické stránce obnovený ojedinělý historický objekt, který svým výrazem ctí charakter původní židovské synagogy, zároveň obohacuje město o reprezentativní architektonický prvek a nabízí obyvatelům města a okolí nevšední interiér pro bohaté kulturní využití.

««      Skrýt