Mezinárodní hudební festival F. L. Věka / 2014

Aktuality Ročník 2014

17. 11. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

ABO vstupenky na MHF F.L.Věka 2015

Příznivce festivalu jistě potěší, že i letos bude možné zakoupit cenově mimořádně výhodný dárkový poukaz na ABO vstupenku 2015. Pravidelní návštěvníci koncertů si tak s předstihem mohou zajistit dobré místo v koncertních prostorech, případně mají tip na originální vánoční dárek.

VÍCE INFORMACÍ »»

6. 11. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vyprodaný koncert Melody Makers

Závěrečný koncert MHF F. L. Věka 2014, kde se představí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, je beznadějně vyprodaný.

VÍCE INFORMACÍ »»

25. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Rozhovor se skladatelem a muzikologem Alešem Březinou

Kawasakiho růže jako klavírní trio.

Na Mezinárodním hudebním festivalu F. L. Věka zazní poslední říjnovou neděli na zámku v Novém Městě nad Metují světová premiéra klavírního tria Kawasakiho růže.

VÍCE INFORMACÍ »»

20. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Dvořákovo trio na zámku v Novém Městě nad Metují / neděle 26. října 2014 od 15.00

Dvořákovo trio na zámku v Novém Městě nad Metují, světová premiéra skladby Kawasakiho růže a beseda s významným houslařem Tomášem Pilařem

VÍCE INFORMACÍ »»

17. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vítěz Mezinárodní soutěže L. Janáčka vystoupí v Dobrušce

Rozhovor s violoncellistou Ivanem Vokáčem, který vystoupí v neděli na koncertě MHF F.L.Věka v Dobrušce.

VÍCE INFORMACÍ »»

9. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

První koncert v Husově sboru

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka vůbec poprvé zavítá do jedné pozoruhodné prvorepublikové budovy. Následující koncert v neděli 19. října 2014 se totiž uskuteční v Husově sboru – v kostele Církve československé husitské v ulici Zdeňka Nejedlého v Dobrušce.

VÍCE INFORMACÍ »»

9. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vstupenky na Melody Makers

Od pondělí 13. října 2014 bude na Informačních centrech v Dobrušce a v Novém Městě nad Metují probíhat předprodej vstupenek na závěrečný koncert festivalu, kde vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

VÍCE INFORMACÍ »»

5. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Cenu festivalu obdržel Vlastimil Železník

Cenu festivalu obdržel Vlastimil Železník, významný dobrušský rodák, trumpetista, pedagog a skladatel.

VÍCE INFORMACÍ »»

5. 9. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Do Dobrušky za F. L. Věkem aneb Jak on to dělá?

Rozhovor s uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka, varhaníkem Pavlem Svobodou

VÍCE INFORMACÍ »»

4. 9. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Luboš Řehák v pořadu Host dne na televizi V1

Rozhovor televize V1 s předsedou MAS POHODA venkova a finančním manažerem festivalu Lubošem Řehákem

VÍCE INFORMACÍ »»

18. 8. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vstupenky v prodeji

Od pondělí 18. srpna 2014 jsou na Informačních centrech v Dobrušce i v Novém Městě nad Metují v prodeji zvýhodněné abonentní vstupenky.

VÍCE INFORMACÍ »»

1. 8. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka za rok 2014 získá trumpetista, pedagog a skladatel Vlastimil Železník

Posláním projektu Cena MHF F. L. Věka je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem zasloužily o kulturu regionu. Ocenění je udělováno každý rok na některém z koncertů festivalu, o udělení rozhoduje Festivalový výbor MHF F. L. Věka, nominace může zasílat i široká veřejnost. Ocenění dosud obdrželi hudební skladatel Luboš Sluka, koncertní varhaník a pedagog Václav Rabas a v roce 2013 Ivo Kašpar, dlouholetý předseda Kruhu přátel hudby Opočenská beseda.

VÍCE INFORMACÍ »»

22. 7. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Festivalový autobus na koncert do Deštné

Doprava na koncert z Dobrušky a zpět je zajištěna. Držitelé abonentních vstupenek a každý, kdo si zakoupí vstupenku, může zdarma využít festivalový autobus.

VÍCE INFORMACÍ »»

11. 7. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Záštita nad festivalem

4. ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se koná pod záštitou místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a Ministerstva kultury ČR. Patronem festivalu se stal Prof. Jiří Bělohlávek, šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro.

VÍCE INFORMACÍ »»

30. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Zveřejnění programu MHF F. L. Věka 2014

Čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se uskuteční v období od 13. září do 9. listopadu 2014 a s ohledem na právě probíhající Rok české hudby se dramaturgie zaměřuje na významné osobnosti české hudby. Patronem letošního ročníku se stal Prof. Jiří Bělohlávek, šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro.

VÍCE INFORMACÍ »»

23. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Šéfdirigent České filharmonie patronem festivalu 2014

Prof. Jiří Bělohlávek, mezinárodně uznávaný dirigent, bývalý šéf BBC Symphony Orchestra, současný šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro se stal patronem 4. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka.

VÍCE INFORMACÍ »»

21. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

1. 7. 2014 bude zveřejněn program 4. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. Můžete se těšit na sedm pestrých koncertů špičkových sólistů, komorních souborů a orchestrů včetně doprovodného programu!

VÍCE INFORMACÍ »»

21. 3. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

OPERA Plus – Když má buditel své pokračovatele – rozhovor s předsedou MAS POHODA venkova Lubošem Řehákem

VÍCE INFORMACÍ »»

Kostel sv. Ducha
Renesanční kostelík, jehož současná podoba byla daná rekonstrukcí v druhé polovině 16. století.

více         »» ««         méně

Kostel sv. Ducha

Kostel sv. Václava
Barokní přestavba architekta Mikuláše Rossiho z počátku 18. století.

více         »» ««         méně

Kostel sv. Václava

Synagoga čp. 646
Novogotická stavba z r. 1867, postavená na místě dřívější synagogy, zničené požárem.

více         »» ««         méně

Synagoga čp. 646

Společenské centrum – Kino 70
Moderní stavba z roku 1969. V roce 2010 prošla náročnou přestavbou.

více         »» ««         méně

Společenské centrum – Kino 70

POHODA venkova
Místní akční skupina

více         »» ««         méně

POHODA venkova

Děkanský kostel je jedním ze svědků nejstarší minulosti Dobrušky. Jeho paměť sahá až do dob, kdy naše město vznikalo. Pravděpodobně již tehdy byl spolu s prvními domy postaven kostel, zasvěcený zřejmě již od počátku Panně Marii a svatému Václavu.

Jak vypadal původní kostel, dnes nevíme. Je možné, že ten úplně první byl pouze dřevěný. Ale ještě ve středověku jej nahradila stavba kamenná. Důkazem vysokých stavebních kvalit dobrušského děkanského kostela je nedávno nalezený kamenný svorník, zdobený soukenickým znakem. Stáří dobrušského děkanského kostela by mohla naznačovat i jeho umístění vně vlastní městské ohradní zdi, které bylo charakteristické pro kostely románského období. Kostel měl totiž být přístupný v kteroukoli dobu všem věřícím. Jestliže by město bylo například obléháno, vztahoval se na kostel tzv. Boží mír, což znamenalo, že měl být nedotknutelný.

V letech 1709 až 1724 je děkanský chrám svatého Václava přestavěn do barokní podoby. Autorem tohoto architektonického díla je stavitel z Mladé Boleslavi, jehož jméno prozrazuje italský původ – Mikuláš Rossi.

Monumentální stavba, navozující svým interiérem pocit Boží velikosti a slávy, vyrostla pravděpodobně na základech předchozí kostelní gotické budovy. Stará kostelní krypta dosud ukrývá pozůstatky nejstarších donátorů – pánů z Dobrušky a prvních Trčků z Lípy. Druhá pohřební krypta sloužila jako místo poslední místo odpočinku duchovních. Dnešní podoba průčelí byla zřejmě v 18. století bohatší o řadu ozdobných barokních stavebních prvků. Na místě dřevěné zvonice vyrostla nová kamenná, datovaná k roku 1693. Původní podkladové kameny jsou zabudovány v jejích nárožích. Zvony, které v ní vyzváněly, padly za oběť oběma světovým válkám. Ze starých zvonů se zachoval zvon „Maria“ z r. 1588, visící dnes ve zvonici kostela sv. Ducha. Do požáru v roce 1806 byla zvonice kostela sv. Václava kryta cibulovitou pozlacenou bání. Protože stejně vyhlížela i radnice, obě věže ve slunci musely do daleka krásně zářit.

Interiér kostela je tvořen několika klenebnými poli. V kostele jsou instalovány barokní varhany z r. 1727 od stavitele Jana Gottfrieda Helbich(g)a, předního představitele kralické varhanářské školy. Počátkem 19. století je upravil varhanář Jiří Španěl. Varhany prošly na konci 20. století restaurováním, které provedl Ivan Červenka z Jakubovic. Kolem kostela byl až do r. 1786 hřbitov, zrušený za Josefa II.

Pohromou pro dobrušský kostel sv. Václava byl již zmíněný velký požár města dne 9. května 1806, který vedle celého historického jádra zničil i tuto stavbu. Obnova trvala pro nedostatek finančních prostředků poměrně dlouhou dobu. Navíc nebyla stavbě vrácena její barokní krása v dřívější plné míře. V rekonstruované stavbě našly své hojné uplatnění stavební prvky tehdy módního klasicistního slo­hu.

Velké zásluhy na obnově kostela měl tehdejší děkan Josef Obst, v té době ještě přítel dobrušského kupce a vlasteneckého spisovatele Františka Vladislava Heka. Později se však jejich vztah přeměnil na otevřené nepřátelství.

Katoličtí kněží byli jednou ze skupin, která se velmi výrazně podílela na procesu vzniku novodobého českého národa. Také v Dobrušce působili mnozí vlastenečtí duchovní. V letech 1806 až 1809 byl dobrušským kaplanem Josef Liboslav Ziegler. Význačnou osobností druhé poloviny 19. století se stal Josef Mnohoslav Roštlapil. Je autorem prvních dějin města, silně prodchnutých láskou k vlasti a milovanému kraji. V Roštlapilově práci pokračoval jeho následovník, děkan Antonín Flesar. Na vlasteneckou linii navazoval i další z dobrušských děkanů, Msgre (monsiňor) Josef Domašínský.

Svědky nelehkého života našeho národa za dob pronásledování církve v nacistické a komunistické totalitě byli děkani a administrátoři František Holan, Miroslav Paclík, Stanislav Fogl a Jaroslav Smrček.

Děkanský chrám svatého Václava není jen tichým svědkem minulosti. Tak jako v celých svých dějinách je i dnes především místem setkávání lidí s živým Bohem.

Od roku 1969, s nucenou přestávkou v období tzv. normalizace, se zde uskutečňují i časté ekumenické bohoslužby, na nichž se podílí i pět dalších křesťanských církví, které v Dobrušce působí. Pod jeho klenbou se konají i četné kulturní akce, především koncerty vážné hudby. Každoročně se zde konají koncerty Orlicko-kladského varhanního festivalu. Kostel svatého Václava je tak nejen architektonickou dominantou města, ale také významným střediskem duchovního života Dobrušky i širokého okolí.

««      Skrýt