Mezinárodní hudební festival F. L. Věka / 2014

Aktuality Ročník 2014

17. 11. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

ABO vstupenky na MHF F.L.Věka 2015

Příznivce festivalu jistě potěší, že i letos bude možné zakoupit cenově mimořádně výhodný dárkový poukaz na ABO vstupenku 2015. Pravidelní návštěvníci koncertů si tak s předstihem mohou zajistit dobré místo v koncertních prostorech, případně mají tip na originální vánoční dárek.

VÍCE INFORMACÍ »»

6. 11. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vyprodaný koncert Melody Makers

Závěrečný koncert MHF F. L. Věka 2014, kde se představí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, je beznadějně vyprodaný.

VÍCE INFORMACÍ »»

25. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Rozhovor se skladatelem a muzikologem Alešem Březinou

Kawasakiho růže jako klavírní trio.

Na Mezinárodním hudebním festivalu F. L. Věka zazní poslední říjnovou neděli na zámku v Novém Městě nad Metují světová premiéra klavírního tria Kawasakiho růže.

VÍCE INFORMACÍ »»

20. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Dvořákovo trio na zámku v Novém Městě nad Metují / neděle 26. října 2014 od 15.00

Dvořákovo trio na zámku v Novém Městě nad Metují, světová premiéra skladby Kawasakiho růže a beseda s významným houslařem Tomášem Pilařem

VÍCE INFORMACÍ »»

17. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vítěz Mezinárodní soutěže L. Janáčka vystoupí v Dobrušce

Rozhovor s violoncellistou Ivanem Vokáčem, který vystoupí v neděli na koncertě MHF F.L.Věka v Dobrušce.

VÍCE INFORMACÍ »»

9. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

První koncert v Husově sboru

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka vůbec poprvé zavítá do jedné pozoruhodné prvorepublikové budovy. Následující koncert v neděli 19. října 2014 se totiž uskuteční v Husově sboru – v kostele Církve československé husitské v ulici Zdeňka Nejedlého v Dobrušce.

VÍCE INFORMACÍ »»

9. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vstupenky na Melody Makers

Od pondělí 13. října 2014 bude na Informačních centrech v Dobrušce a v Novém Městě nad Metují probíhat předprodej vstupenek na závěrečný koncert festivalu, kde vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

VÍCE INFORMACÍ »»

5. 10. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Cenu festivalu obdržel Vlastimil Železník

Cenu festivalu obdržel Vlastimil Železník, významný dobrušský rodák, trumpetista, pedagog a skladatel.

VÍCE INFORMACÍ »»

5. 9. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Do Dobrušky za F. L. Věkem aneb Jak on to dělá?

Rozhovor s uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka, varhaníkem Pavlem Svobodou

VÍCE INFORMACÍ »»

4. 9. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Luboš Řehák v pořadu Host dne na televizi V1

Rozhovor televize V1 s předsedou MAS POHODA venkova a finančním manažerem festivalu Lubošem Řehákem

VÍCE INFORMACÍ »»

18. 8. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Vstupenky v prodeji

Od pondělí 18. srpna 2014 jsou na Informačních centrech v Dobrušce i v Novém Městě nad Metují v prodeji zvýhodněné abonentní vstupenky.

VÍCE INFORMACÍ »»

1. 8. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka za rok 2014 získá trumpetista, pedagog a skladatel Vlastimil Železník

Posláním projektu Cena MHF F. L. Věka je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem zasloužily o kulturu regionu. Ocenění je udělováno každý rok na některém z koncertů festivalu, o udělení rozhoduje Festivalový výbor MHF F. L. Věka, nominace může zasílat i široká veřejnost. Ocenění dosud obdrželi hudební skladatel Luboš Sluka, koncertní varhaník a pedagog Václav Rabas a v roce 2013 Ivo Kašpar, dlouholetý předseda Kruhu přátel hudby Opočenská beseda.

VÍCE INFORMACÍ »»

22. 7. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Festivalový autobus na koncert do Deštné

Doprava na koncert z Dobrušky a zpět je zajištěna. Držitelé abonentních vstupenek a každý, kdo si zakoupí vstupenku, může zdarma využít festivalový autobus.

VÍCE INFORMACÍ »»

11. 7. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Záštita nad festivalem

4. ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se koná pod záštitou místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a Ministerstva kultury ČR. Patronem festivalu se stal Prof. Jiří Bělohlávek, šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro.

VÍCE INFORMACÍ »»

30. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Zveřejnění programu MHF F. L. Věka 2014

Čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se uskuteční v období od 13. září do 9. listopadu 2014 a s ohledem na právě probíhající Rok české hudby se dramaturgie zaměřuje na významné osobnosti české hudby. Patronem letošního ročníku se stal Prof. Jiří Bělohlávek, šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro.

VÍCE INFORMACÍ »»

23. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Šéfdirigent České filharmonie patronem festivalu 2014

Prof. Jiří Bělohlávek, mezinárodně uznávaný dirigent, bývalý šéf BBC Symphony Orchestra, současný šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro se stal patronem 4. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka.

VÍCE INFORMACÍ »»

21. 6. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

1. 7. 2014 bude zveřejněn program 4. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. Můžete se těšit na sedm pestrých koncertů špičkových sólistů, komorních souborů a orchestrů včetně doprovodného programu!

VÍCE INFORMACÍ »»

21. 3. 2014 / Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

OPERA Plus – Když má buditel své pokračovatele – rozhovor s předsedou MAS POHODA venkova Lubošem Řehákem

VÍCE INFORMACÍ »»

Kostel sv. Ducha
Renesanční kostelík, jehož současná podoba byla daná rekonstrukcí v druhé polovině 16. století.

více         »» ««         méně

Kostel sv. Ducha

Kostel sv. Václava
Barokní přestavba architekta Mikuláše Rossiho z počátku 18. století.

více         »» ««         méně

Kostel sv. Václava

Synagoga čp. 646
Novogotická stavba z r. 1867, postavená na místě dřívější synagogy, zničené požárem.

více         »» ««         méně

Synagoga čp. 646

Společenské centrum – Kino 70
Moderní stavba z roku 1969. V roce 2010 prošla náročnou přestavbou.

více         »» ««         méně

Společenské centrum – Kino 70

POHODA venkova
Místní akční skupina

více         »» ««         méně

POHODA venkova

Na výšině nad městem směrem k Orlickým horám postavili naši předkové kostel zasvěcený svatému Duchu. Již samotné toto zasvěcení napovídá, že počátky kostela musíme hledat hluboko ve středověku, snad až v dobách, kdy byl náš kraj postupně osídlován a vznikaly zde první středověké osady. Vznik kostela svatého Ducha tedy zřejmě souvisí se samotnými počátky křesťanství v našem regionu.

Vlastní prvotní založení kostela je tedy velmi staré. Odborníci předpokládají, že se při něm uplatnil vliv cisterciáckého kláštera Svaté Pole (Sacer Campus), jenž stával až do svého zničení husity v roce 1421 v místech dnešní vesnice Klášter nad Dědinou. Svatopolský vliv naznačuje především samotné zasvěcení svatému Duchu. Kostel stál vedle důležité komunikace, která byla jednou z větví směřujících od Hradce Králové do Kladska. Z Dobrušky se cesta ubírala dnešním Valským údolím směrem k Dobřanům a dále přes Orlické hory. Založení kostela u jedné z hlavních regionálních komunikací bylo typické právě pro období středověké kolonizace, která probíhala i v našem kraji.

Samotné datum založení kostela svatého Ducha neznáme ovšem ani přibližně. Původní stavba byla pravděpodobně dřevěná a nepochybně mnohem menší než je dnešní. Nevíme, zda nám psaná historie zaznamenala všechny přestavby a stavební úpravy. Jak vypadal původní kostel, nevíme. Ještě před lety se historikové domnívali, že základy dnešní stavby jsou gotické, ale při posledních opravách, kdy byla obnovována celá omítka, se existence gotického zdiva kostela nepotvrdila. Spíše je pravděpodobné, že první kostelní stavba byla dřevěná.

V průběhu 16. století, kdy bylo dobrušské měšťanstvo na vrcholu svého hospodářského rozkvětu, došlo k velmi rozsáhlé přestavbě celého města. Zřejmým impulsem byl rozsáhlý požár, který v roce 1565 zničil podstatnou část městské zástavby. Kostel, který stál mimo město, požárem postižen zřejmě nebyl. Můžeme se však důvodně domnívat, že stará dřevěná stavba již věkem dosloužila a bylo jen otázkou času, kdy se její přestavba stane úplně nevyhnutelnou.

Jako při ostatní výstavbě v celém městě (tehdy také vyrostla reprezentativní budova radnice) nebyla skromnost a úspornost určujícím faktorem. Naopak, měšťané byli vedeni snahou o co nejvýstavnější architekturu, která by každému příchozímu jednoznačně sdělila, že město, do něhož přichází, není žádnou chudičkou vesničkou, ale sídlem sebevědomých a bohatých lidí. Všechny stavby, včetně kostela svatého Ducha, byly postaveny v tehdy moderním nádherném renesančním slohu.

A tak od poloviny 16. století na odedávna krajinně exponovaném místě vyrostla kamenná stavba, do daleka zářící svou bílou fasádou. Dodnes můžeme jen tiše obdivovat neobyčejný cit neznámých architektů a stavitelů, s nímž dokázali skloubit novou stavbu s měkkými křivkami vrcholků Orlických hor v pozadí. Mimořádná harmonie s krajinou vyniká nejen při pohledu k horám, ale je charakteristická pro jakýkoli pohled na kostel. Až minulé století svými necitlivými obilními sily a výškovými budovami nových panelových sídlišť dokázalo znehodnotit vysokou estetickou působivost této stavby. Nedílnou součástí areálu kostela svatého Ducha je i hranolovitá budova zvonice s cibulovitou bání a lucernou z r. 1686. Okna kostela jsou zdobena vitráží, střecha lodě a zvonice je pokryta dřevěným šindelem, materiálem typickým pro drobné sakrální stavby. Západní stranu kostela zdobí zachované barokní dveře. Ke zvonici byl až do druhé poloviny minulého století přilepen ještě malý přízemní přístavek, sloužící až do konce století osmnáctého jako příbytek poustevníka. Ještě ve století dvacátém zde však bydlel městský hrobník s celou svojí rodinou.

Kostel byl v minulosti mnohokrát opravován. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel v polovině 18. století a poslední opravy se uskutečnily v 70. letech 20. století. Při nich byla stavbě plně vrácena její původní renesanční tvář. Po staletích tak znovu kostelík svatého Ducha zdobí okolní podorlickou krajinu, aby připomínal stavitelský um a především nevšední estetické cítění svých dávných tvůrců.

««      Skrýt